ALMANYA VİZESİ

Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Vize başvurusu Almanya Konsolosluklarında ya da Almanya Büyükelçiliği'nde vize başvuru sahibi tarafından yapılmalıdır.

Almanya’da 90 günden fazla kalmak istediğiniz için vize başvuru türünüz D tipi vizedir.

Başvurular Ankara, İstanbul ve İzmir’den yapılmaktadır. Başvuru yapacağınız Konsolosluk ikamet ettiğiniz şehre göre değişiklik göstermektedir.

Vize başvuru belgeleriniz güncel tarihli, ıslak imzalı ve ikişer adet fotokopileri ve almanca tercümeleri ile sunmanız gerektiğini unutmayınız.

Konsolosluk sizden ek belge talep etmediği sürece ek belge göndermeyiniz. Evraklarınızın tamamını başvuru esnasında sunmaya özen gösteriniz.

Amacınız eşinizin yanına gitmek ise ya da çocuk üzerinden aile birleşimi ise Konsolosluk farklı belgeler talep etmektedir. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinde Düşünceler kısmının eksiksiz olması gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi vizesi yapacak başvuru sahibinin A1 seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu'nun kabul ettiği Goethe-Institut ve ÖSD sınav sonucu gerekmektedir.

Vize başvurunuzun sonuçlanması; vize başvuru sahibinin profiline göre değişmektedir. Konsolosluğun çalışma saatleri, tatil günleri ve yoğunlukları ile ilgilidir. Belge kontrolünüz tamamlanıp seyahat amacınız tanımlandıktan sonra vizenizin sonuçlanması 3 ayı bulabilmektedir.

Vize başvurunuz red edilirse, red sebebini anlayıp tekrar başvuru yapma şansınız bulunmaktadır. Durumunuzu ifade eden, kanıtlanabilir belgeler ile tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Başvurunuzdan sonra pasaportunuz Konsolosluk tarafından kargo aracılığı ile tarafınıza gönderilmektedir.